V úterý 15. července jsme opět vyrazili na exkurzi do grafitového dolu v Českém Krumlově. Tento důl byl otevřen v roce 1975 a těžil se zde grafit. Těžba grafitu byla ukončena v roce 2003, protože se k nám začal dovážet levnější grafit z Číny. Z grafitu se vyrábí tuhy do tužek a různá maziva. Jedním z odběratelů českokrumlovského grafitu byla také známá firma na výrobu tužek a pastelek KOH-I-Noor Hardtmuth a.s.
Prohlídka dolu začala tím, že jsme „vyfasovali" kombinézu, návleky a gumovky. Když jsme měli na sobě „pracovní" oblek horníků, dostali jsme helmu a opasek se svítilnou, kterou jsme připevnili na helmu. Potom jsme jeli hornickým vláčkem trasu 1200 m do štoly. Vagóny vláčku byly velmi malé. Sotva jsme se do nich vešli. Vláček nás zavezl do štoly do místa, kde se nacházel „komín" - svislá větrací a úniková šachta. Nacházeli jsme se v hloubce 70 m pod zemí. Paní průvodkyně nám pověděla něco o historii dolu. Pokračovali jsme dalších 800 m štolou pěšky. Viděli jsme velký větrák, hydraulickou vrtačku, se kterou se vrtali díry do stěn štoly do hloubky 1,2 m. Do nich se následně vkládala trhavina a odstřelovaly se bloky horniny. Další zajímavý stroj byl VVR 4, tzv. veverka, který měl 4 vrtáky, a hloubily se s ním štoly. V dole byla zima, bylo tam pouze 10°C, vlhko a tma. Svítili jsme si na cestu svítilnami na helmách. Abychom podle hornické pověry měli štěstí, načernili jsme si obličeje grafitem ze stěn štoly. V jedné části dolu jsme také hledali barevné kamínky, které tam údajně zanechali permoníci.
Na vlastní kůži jsme mohli alespoň na chvíli zakusit, jaká je práce horníků. Prohlídka grafitového dolu byla zajímavá a poučná.