Akce 2013
Ve středu 11.12. jsme se vypravili na exkurzi do obchodu Fair Trade, kde se prodává zboží dovezené ze zemí třetího světa, především z Afriky, Střední Ameriky a některých zemí Asie. Pan Jiří Bloch, který obchod vlastní, nám pověděl o tom, jak se takový obchod provozuje, v čem spočívá jeho práce obchodníka. Musí zboží objednat a dovézt, udržovat obchod upravený, aby se v něm lidem líbilo a rádi se vraceli, musí umět návštěvníkům zboží nabídnout a mít o prodávaných věcech znalosti. V obchůdku se prodává především čaj, káva, kakao, čokoláda, koření, drobné suvenýry, proutěné zboží, dřevěné výrobky a další suvenýry a drobné zboží dovezené z cizích zemí. Dále si zde můžete zakoupit zboží vyrobené místními řemeslníky (medové produkty a kosmetiku, keramiku apod.) Pokud byste se chtěli zdržet, můžete v obchůdku posedět při čaji a dospělí si mohou dát kávu, víno nebo medovinu.
Po exkurzi v obchodě Fair Trade jsme se ještě byli podívat v některých dalších obchodech, které nabízeli vánoční dárky a zboží a na náměstí, kde byly vánoční trhy.
V úterý 19. listopadu jsme zavítali na prohlídku Pohádkového domu v Českém Krumlově, kde je umístěno více než 200 ručně vyráběných loutek různých velikostí. Jsou zde vystaveny historické loutky, které byly restaurovány a jsou zapůjčeny z Národního a Náprstkova muzea v Praze. Mnoho loutek je součástí krásně naaranžovaných pohádkových scén. Viděli jsme loutky loupežníků, vodníky, Spejbla a Hurvínka, doktora Fausta, kašpárka, čerty, draky a mnoho dalších. Jsou zde i loutky znázorňující postavy nakreslené na stěnách maškarního sálu českokrumlovského zámku. V přízemí domu je prodejní výstava loutek, hlavní expozice je umístěna v patře domu a na půdě, kde dle tajemných dochovaných historek straší.
V jedné místnosti je umístěno malé loutkové divadlo, kde jsme si sami s loutkami mohli zahrát a vyzkošet si, jaké to je ovládat dřevěné loutky.
Ve dnech 11.11. - 28.11. byla ve společných prostorách Městského úřadu Český Krumlov instalována výstava fotografií jihočeských NZDM s názvem Nízkoprahy včera, dnes a zítra.
V sobotu 9.11.2013 Městské divadlo Český Krumlov rozezněla v odpoledních a večerních hodinách romská hudba v rámci programu Romani Luma, který prezentoval široké veřejnosti romskou kulturu, historii a tradice. Program měl dvě části – odpolední a večerní.
Odpolední část se konala od 14.00 hodin ve foaye divadla. Ve vstupní chodbě bylo pro hosty připraveno občerstvení – typické romské halušky se zelím a uzeným masem a rožky – buchta podobná kynutému závinu. Rožky byly s jablky, mákem nebo tvarohem, dle chuti hostů. Občerstvení dodala Cikánská jizba. Předsálí se brzy zcela zaplnilo hosty – odpolední představení navštívilo asi 100 diváků, většinou Romové, ale přišla se podívat i řada diváků z řad většinové společnosti. Na odpoledním představení se prezentovaly 4 soubory – Amare Romane Čave a Terne Čave z Větřní a Gypsy Terne Čave a Krumlovostar Čercheňa z Českého Krumlova, které tančily tradiční romské tance ale i tance moderní (latino, hip hop, zumba, disco). Odpolední představení zpestřila svým hudebním vystoupením také českokrumlovská, velmi známá skupina Cindži Renta a jedenáctiletý Tomáš Balog zahrál na varhany za hudebního doprovodu svého otce (jednoho z členů sk. Cindži Renta), který hrál na housle. Tomášek hrál na varhany a zároveň zpíval. Dalším zpestřením odpoledního představení byla pohádka O perníkové chaloupce, kterou zahrály děti z NZDM AUTOŠKOLA, které také namalovaly krásné barevné kulisy. Odpoledne bylo zakončeno zpěvem romských písní v podání dětí z NZDM AUTOŠKOLA za kytarového doprovodu pana Františka Čarného.
Po ukončení odpoledního představení se dětské tanečné soubory připravovaly na večerní vystoupení v divadelním sále. Probíhala zkouška, přijely další tanečnice, které večer vystupovaly – Zerira, Warda s Ruska a tanečnice ze studia orientálního tance Farha.
V 18.00 hodin začalo večerní vystoupení, na kterém byly prezentovány cikánské tance nejen odsud, ale také z různých částí světa. Diváci mohli shlédnout arabsko španělské flamenko, tanec tureckých cikánů karšílama, tanec egyptských cikánů ghawazee, ruský cikánský tanec, tanec balkánských cikánů a zambra mora, tanec španělských Gitanos. Taneční vystoupení byla koncipována v kontextu s historií Romů, se kterou seznámily hosty moderátorky představení. Večerní představení navštívilo 90 diváků. Asi polovina z nich byla z většinové společnosti, polovina z romského etnika. Vystoupení se setkalo s velkým ohlasem a široká veřejnost měla možnost seznámit se tak nejenou s romskou hudbou a tancem, ale stručně také s historií Romů, jejich tradicemi a lépa tak pochopit rozdílnost kultur.
Tento program byl realizován díky finanční podpoře Města Český Krumlov a Jihočeského kraje. Některé aktivity dětí prezentované na akci byly financovány z dotačního programu MŠMT.