V úterý 13.5. jsme navštívili Muzeum Vltavínů, které bylo zřízeno v Českém Krumlově v nedávné době. V tomto muzeu se nachází ojedinělá a nejhezčí sbírka vltavínů, která kdy byla veřejně vystavena. V moderní interaktivní expozici nejsou pouze vystaveny vltavíny, ale dozvíte se vše o tom, jak a kdy vltavíny vznikly a kde je v Čechách můžete najít.
Při návštěvě poznáte celý příběh vltavínů, od jejich neobvyklého vzniku, který byl dlouho záhadou, až po nejhezčí kolekci vzorků, jaká kdy byla veřejně zpřístupněna. Uvidíte zde vltavíny různých tvarů a velikostí, různých barev od jasně zelené po hnědou, s různou strukturou povrchu. Můžete vidět vltavíny kulaté, oválné, protáhlé, vltavíny tvaru kapky, s povrchem posetým malými nebo hlubokými jamkami a rýhami nebo s povrchem jehlicovitým.
Během prohlídky se dozvíte i spoustu věcí o vesmíru, asteroidech a srážkách vesmírných těles a jejich vlivu na život na Zemi.
Vltavíny vznikly při dopadu obrovského vesmírného tělesa před 14,5 miliony lety na území dnešního Německa. Tento meteorit dopadl pod ostrým úhlem zhruba 30 až 50 stupňů na území dnešního Bavorska a způsobil kráter s názvem Reis o průměru 25km. Dopad vesmírného tělesa způsobil obrovskou explozi Po dopadu meteoritu se povrch Země spolu s meteoritem při tomto dopadu roztavily a kapky této roztavené směsi dopadly na území dnešních jižních Čech a jihozápadní Moravy. Vzniklé roztavené vltavíny během několik stovek kilometrů dlouhého letu chladly a toto chladnutí způsobilo bublinky a dutinky uvnitř kamene. Tak vznikly vltavíny.
Kromě vltavínů samotných a filmu o nich si můžete v muzeu prohlédnout také vzorky meteoritů, nebo virtuálně i nejhezčí krátery na Zemi, interaktivně projít samotným vznikem impaktního kráteru, nebo si hodit vlastním meteoritem na zeměkouli a zkusit, co se bude dít. Muzeum Vltavínů stojí za to navštívit.