TISKOVÁ ZPRÁVA

IDA KELAROVÁ, dětský sbor ČHAVORENGE a hudebníci ČESKÉ FILHARMONIE pro slovenské romské osady

Projekt Romano drom (doslovný překlad romská cesta) je letní škola pro romské děti z ČR a Slovenska, kteří mají během dvou týdnů poznávat sebe, svoji identitu, tradice, ze kterých vycházejí a zároveň společně vytvářejí něco krásného a silného – v tanci i v hudbě. Projekt je založený na dlouholetých zkušenostech o. s. MIRET, které pracuje s Romy v ohrožení sociálním vyloučením. Kromě poznávání a spolupráce mají zúčastněné děti a mladí lidé možnost potkat se s romskými profesionály z různých oborů, součástí školy jsou i specializované workshopy zaměřené na romskou historii, kulturní tradice a současné problémy každodenního života. Význam a naprostou mimořádnost projektu si uvědomuje také Česká filharmonie, jejíž hudebníci na koncertech doprovodí sbor Čhavorenge a pro děti z osad připraví hravé hudební workshopy.

Největšího úspěchu dosáhla letní škola v minulém roce, kdy vyvrcholila sérií koncertů v romských osadách za doprovodu České filharmonie a dalších romských profesionálních umělců z Česka, Slovenska, Maďarska a Srbska.

Letos se letní škola Romano drom bude konat v Mníchovském potoku u Bardějova na východním Slovensku ve dnech 23. 7. – 5. 8. 2015. Tato letní škola je pro 50 romských dětí a mladých Romů ze sociálně slabších rodin, ghett, vyloučených lokalit, osad a dětských domovů. Přihlášku si lze stáhnout na www.miret.cz

Přihlášky jsou v KoCeRu

Partneři

       
    NadaceCEZ